دستگاه گوارشغربالگری سرطان های گوارشی

عوامل افزایش و کاهش خطر سرطان کولون

سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال

چندین ویژگی رایج خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. در حالی که هر عامل خطر فردی باعث افزایش خطر می شود ، اگر چندین عامل در کنار هم باشند ، خطر قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

عواملی که خطر را افزایش می دهد

سابقه خانوادگی سرطان کولورکتال

در صورت وجود چندین عضو خانواده در اثر ابتلا به سرطان کولورکتال در یک خانواده ، احتمال ابتلا به سرطان در صورتی که عضو خانواده یک خویشاوند درجه یک (والدین ، ​​برادر یا خواهر یا فرزند) باشد ، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. سرطان در سنی رخ داده است (مثلاً قبل از ۴۵ سالگی).

سرطان کولورکتال قبلی یا پولیپ

افرادی که قبلاً سرطان روده بزرگ داشتند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند. افرادی که قبل از ۶۰ سالگی دچار پولیپ آدنوماس شده اند نیز در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

افزایش سن

اگرچه یک فرد متوسط ​​۴٫۵٪ خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارد ، اما ۹۰٪ از این سرطان ها در افراد بالاتر از ۵۰ سال رخ می دهد. خطر با افزایش سن در طول زندگی افزایش می یابد.

عوامل سبک زندگی

چندین عامل شیوه زندگی ، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد ، از جمله:
رژیم غذایی پر چربی و گوشت قرمز یا فرآوری شده و فیبر کم است
یک سبک زندگی بی تحرک
سیگار کشیدن
مصرف الکل
چاقی

افزایش زیاد خطر

برخی شرایط خطر سرطان روده بزرگ را به شدت افزایش می دهد.
پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی – پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) یک بیماری ارثی غیر معمول است. نزدیک به ۱۰۰ درصد از مبتلایان به این بیماری در طول زندگی خود به سرطان روده بزرگ مبتلا می شوند و بیشتر این سرطان ها قبل از سن ۵۰ سالگی بروز می کنند.

FAP باعث ایجاد صدها پولیپ در آغاز روده بزرگ در بزرگسالی می شود.

سرطان روده غیر پولیپ ارثی ارثی

سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی (HNPCC که به آن سندرم لینچ نیز گفته می شود) یک بیماری ارثی دیگر است که با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ همراه است. این کمی از FAP شایع تر است اما هنوز هم غیر معمول است ، و در ۲۰ مورد از سرطان روده بزرگ کمتر از ۱ است. حدود ۷۰ درصد از مبتلایان به HNPCC تا سن ۶۵ سالگی دچار سرطان روده بزرگ می شوند. سرطان همچنین در سنین بالاتر مشاهده می شود. افراد مبتلا به HNPCC همچنین در معرض خطر سایر انواع سرطان از جمله سرطان رحم ، معده ، مثانه ، کلیه و تخمدان هستند.

سایر موارد نادر وراثت دیگری نیز وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش می دهد ، از جمله ژن گلیکوزیلاز DNA mutY (MUTYH) – پولیپوز همراه ، پولیپ هامارتوماتوز ، پوتز-جگرز سندرم ، و سندرم پولیپوز نوجوانان.

آزمایش سنجش تراکم استخوان-آزمایش دی.اکس.آ

بیماری التهابی روده

– افراد مبتلا به بیماری کرون روده بزرگ یا کولیت اولسراتیو خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند. میزان افزایش خطر بستگی به میزان کولون ملتهب و طول مدت بیماری دارد. پانكوليت (التهاب كلون روده) و كوليت با طول ۱۰ سال يا بيشتر با بيشترين خطر سرطان كولوركتال همراه هستند. خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در مبتلایان به بیماری روده تحریک پذیر افزایش نمی یابد.

عواملی که ممکن است خطر را کاهش دهند – آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مرتبط با آن ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهند.

انجام غربالگری سرطان های گوارشی (کولون، معده، کبد و پانکراس) در مطب با بیهوشی و بدون درد، با تخفیف ویژه جهت تشویق بیماران به چک آپ و پیگیری وضعیت سلامتی دستگاه گوارش

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن