دستگاه گوارشمعده

سوء هاضمه عملکردی و درمان

متخصص گوارش در مشهد

در مبحث درمان سوء هاضمه عملکری به داروهای تجویز شده در درمان این بیماری میپردازیم.

داروهای کاهش دهنده اسید

بعضی از افراد بعد از مصرف داروی کاهش دهنده اسید معده احساس بهتری می کنند. مثالها عبارتند از:

مهارکننده های پمپ پروتون (PPI) نسبت به سایر انواع کاهنده های اسید برای بهبود درد بیشتر است. نمونه PPI شامل امپرازول (Prilosec) ، استروژنول (Nexium) ، لانسوپرازول (Prevacid) ، دککسلانسوپرازول (Dexilant) ، پنتوپرازول (پروتونیکس) و رابپرازول (AcipHex) است.

مسدود کننده های هیستامین و همچنین PPI کار نمی کنند اما ممکن است به برخی از افراد کمک کند. نمونه های آن شامل رانیتیدین (Zantac) ، فاموتیدین (پپسید) ، سایمتیدین (تاگامت) و هیراتیدین (Axid) است.

آنتی اسیدها معمولاً برای مبتلایان به سوء هاضمه عملکردی مفید نیستند. نمونه هایی از آنتی اسیدها شامل Tums ، Maalox و Mylanta هستند.

ریفلاکس معده و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

درمان H. پیلوری

اگر به H. پیلوری مبتلا شده اید و زخم معده دارید ، درمان H. پیلوری می تواند به کاهش علائم سوء هاضمه کمک کند.

اگر برای هلیکوباکتر پیلوری مثبت تست شده اما زخم معده ندارید ، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید تا ببینید که آیا شما تحت درمان قرار گرفته اید یا خیر. در این حالت ، درمان H. پیلوری معمولاً به کاهش علائم سوء هاضمه کمک نمی کند.

داروهای ضد درد

دوز پایین یک داروی ضد افسردگی ممکن است به کاهش علائم کمک کند ، حتی اگر دچار افسردگی نشوید. یکی از متداول ترین داروهای ضد افسردگی به عنوان یک ضد افسردگی سه حلقه ای (TCA) نامیده می شود. هنوز مشخص نیست که چگونه TCAs کار می کنند ، اما به نظر می رسد که با دوزهای پایین ، درد را بهبود می بخشند. دوز TCA هایی که برای درمان درد استفاده می شود معمولاً بسیار کمتر از آن است که برای درمان افسردگی استفاده می شود. RTA هایی که معمولاً برای درد استفاده می شوند شامل آمیتریپتیلین و دزیپرامین است. در ابتدا ، بسیاری از افرادی که TCA مصرف می کنند احساس خستگی می کنند.

این همیشه یک عارضه جانبی نامطلوب نیست زیرا می تواند هنگام بهبودی از TCA در شب به بهبود خواب کمک کند. TCA به طور کلی در دوزهای پایین شروع می شود و به تدریج افزایش می یابد. برای شروع بهتر احساس می تواند چند هفته طول بکشد. داروهای بدون درد مانند آسپرین ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin) و ناپروکسن (Aleve) معمولاً مفید نیستند و در واقع می توانند ناراحتی معده را بدتر کنند. داروهای ضد درد مانند کدئین ، هیدروکدون یا اکسی کدون معمولاً طولانی مدت توصیه نمی شوند. این داروها عوارض جانبی (یبوست) دارند و اعتیاد آور هستند.

داروهای مکمل و جایگزین

برای بهبود سوءهاضمه عملکردی ، چندین درمان طب مکمل و جایگزین تبلیغ می شوند. مثالها شامل درمانهایی است که شامل نعناع و موز است. با این حال ، مطالعات پزشکی به خوبی انجام شده در مورد این درمان ها وجود ندارد ، بنابراین مشخص نیست که آیا آنها در امان هستند یا اینکه کار می کنند.

انجام غربالگری سرطان های گوارشی (کولون، معده، کبد و پانکراس) در مطب با بیهوشی و بدون درد، با تخفیف ویژه جهت تشویق بیماران به چک آپ و پیگیری وضعیت سلامتی دستگاه گوارش

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن