اخذ نوبت کولونوسکوپیدستگاه گوارشکلونوسکوپیکولونوسکوپیکولونوسکوپی در مطب

فیلم کامل کولونوسکوپی| کولونوسکوپی در مطب پزشک | کلونوسکوپی

کولونوسکوپی چیست؟

کلونوسکوپی یک آزمایش برای مشاهده پوشش داخلی روده بزرگ بیمار است. روده بزرگ که اصطلاحا با نام کولون نیز شناخته می شود. در بیشتر مواقع، افراد کولونوسکوپی را به عنوان یک آزمایش غربالگری برای بررسی پولیپ یا سرطان در روده بزرگ و یا مقعد انجام می دهند.

پولیپ ها که در کولون رشد می کنند ممکن است تبدیل به سرطان شوند و اگر شما پولیپ داشته باشید، پزشک آن را در طی کلونوسکوپی خارج می کند. از بین بردن پولیپ ها احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.

غربالگری سرطان

غربالگری سرطان شامل آزمایش و یا آزمایشاتی می شود که برای پیشگیری از ابتلا به سرطان و قبل از اینکه فرد علائمی داشته باشد، انجام می شود. سرطان که در اوایل تشخیص داده شود معمولا کوچک است و می تواند به راحتی درمان شود.

پزشکان می توانند از ۵ و یا ۶ آزمایش مختلف برای سرطان کولون و یا روده بزرگ استفاده نمایند. اما اکثر پزشکان بر این باورند که کولونوسکوپی بهترین آزمایش برای تشخیص سرطان کولون است.

چه زمانی می بایست غربالگری سرطان کولون را انجام داد؟

پزشکان توصیه می کنند که بیشتر افراد شروع به غربالگری سرطان کولون در سن پنجاه سالگی نمایند. در بعضی افراد به دلیل سابقه خانوادگی و یا شرایط خاص پزشکی احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ بیشتر است. این افراد ممکن است نیاز به تست های غربالگری در سنین پایین تر را داشته باشند.

پزشک به چه دلایلی کلونوسکوپی را تجویز می کند؟

پزشک ممکن است در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر برای شما آزمایش کلونوسکوپی تجویز نماید:

 • مشاهده خون در مدفوع
 • تغییر در عادت های مدفوع
 • وضعیتی به نام کم خونی که شخص را خسته و ضعیف کند
 • درد شکمی و یا درد مقعد به مدت طولانی که هیچ توضیحی برای آن وجود نداشته باشد
 • نتایج غیرطبیعی از دیگر آزمایشات مرتبط با کولون
 • سابقه سرطان بزرگ یا پولیپ در روده بزرگ

کولونوسکوپی

قبل از کولونوسکوپی چه کنیم؟

پزشک و یا پرستار مربوطه به شما دستورالعمل هایی را در رابطه با هرآنچه قبل از کلونوسکوپی نیاز است به شما خواهد داد.  مواردی شبیه به چه غذاهایی را می توانید بخورید و یا نه و یا مصرف داروهایتان را از چه زمانی قطع کنید.

حتما اطمینان حاصل نمایید که دستورالعمل ها را به دقت انجام دهید. حتی گاهی ممکن است مجبور شوید برخی داروها را تا یک هفته قبل از آزمایش متوقف کنید.

روده بزرگ قبل از کلونوسکوپی بایستی پاکسازی شود. دکتر به شما یک داروی مخصوص می دهد که باعث اسهال می شود. نکته مهم در این امر است که تمامی آن را مصرف نمایید تا مطمئن شوید که روده تان کاملا تمیز شده است.اگر روده پاکیزه باشد، پزشک نگاهی دقیق به داخل کولون خواهد داشت

یک کولون تمیز انجام تست را راحت تر می کند.

چه اتفاقاتی در طول کلونوسکوپی رخ می دهد؟

پزشک به شما داروی آرامبخش داده تا احساس آرامش کنید. سپس یک لوله نازک با دوربین را به همراه نور در مقعد شما قرار می دهد و آن را تا راست روده و کولون بالا می برد. سپس پزشک پوشش درونی داخل کولون بررسی می کند.

در طی کلونوسکوپی، پزشک ممکن است یک آزمایش بیوپسی انجام دهد. در طول بیوپسی، پزشک یک نمونه از بافت کولون را گرفته و آن را در زیر میکروسکوپ قرار می دهد تا احتمال سرطان را بررسی نماید.

پزشک همچنین ممکن است رشدهایی را که در روده بزرگ مشاهده کرده است بردارد. در حین انجام این کارها توسط پزشک شما به هیچ عنوان از هیچ کدام از آن ها مطلع نخواهید شد.

پس از کلونوسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

پزشک به شما دستورالعمل هایی در رابطه با آن چه که می بایست پس از کلونوسکوپی انجام دهید، می دهد. اکثر افراد قادر خوردن غذا بعد از کلونوسکوپی هستند. اما اکثر پزشکان توصیه می کنند که شخص در طول روز رانندگی نکند و یا سر کار نرود.

پزشک به شما اطلاع خواهد داد که مجددا چه زمانی مصرف داروهایی را که متوقف کرده بودید شروع کنید.

چه زمانی باید مجددا به پزشک مراجعه کرد؟

اگر پس از کولونوسکوپی یکی از مشکلات زیر را داشته باشید، حتما بایستی به پزشک مراجعه نمایید.

 • درد شکم که خیلی بد تر از درد گاز یا گرفتگی عضلانی باشد
 • پارگی در شکم و سخت شدن شکم
 • استفراغ
 • تب
 • خونریزی از مقعد

اگر شما نیز از این بیماری رنج می‌برید بهتر است هر چه سریع‌تر برای معاینه اولیه و شروع فرآیند درمان به یک متخصص حاذق مراجعه نمایید.

اگر تمایل دارید که بدانید در هنگام کولونوسکوپی چه مراحلی طی می شود و چه پیش نیازهایی برای انجام این عمل نیاز است به شما توصیه میکنیم که بر روی عکس زیر کلیک کرده و درباره نحوه انجام کولونوسکوپی در مطب پزشکان اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

کولونوسکوپی

دکتر مهدی افضل آقایی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در شهر مشهد حامی سلامتی شما است.

جهت اخذ نوبت برای ویزیت و یا اخذ نوبت آندوسکوپی و کلونوسکوپی می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

 1. سلام آقای دکتر
  من تو مطب شما کولونوسکوپی انجام دادم خیلی خوب بود.من قبلش از کولونوسکوپی خیلی میترسیدم اما بعد که انجام شد هیچی متوجه نشدم و حتی بعدش هم هیچ دردی نداشتم اصلا. تشخیصتون هم عالی بود و حالم بهتر شد
  شما خیلی خوب و مهربون هستین
  با اخلاق و صبور
  ازتون متشکرم به خاطر اینکه حال خوب رو به من هدیه دادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن