اخذ نوبت کولونوسکوپیدستگاه گوارشکلونوسکوپیکولونوسکوپیکولونوسکوپی در مطب

از طریق کولونوسکوپی چه بیماری هایی قابل تشخیص و درمان است؟

موارد تجویز کولونوسکوپی - متخصص گوارش در مشهد

کولونوسکوپی احتمالا از جمله ناخوشایند ترین معاینات عامیست که اگر سن شما از مرز ۵۰ سال گذشته باشد، تجربه اش کرده اید. ناخوشایند بودن این روش(کولونوسکوپی) معاینه بسیار سودمند از آن جهت است که از طریق کولونوسکوپی دستگاه کولونوسکوپ (که شکلی لوله ای دارد که در انتهای آن دوربینی قرار دارد) از مقعد فرد وارد بدن شده و در نهایت به روده بزرگ می رسد.

جالب است بدانید که کولونوسکوپ در حین انجام کولونوسکوپی علاوه بر گرفتن تصویر از داخل روده، قادر به انجام عمل نمونه برداری هم است تا در صورت نیاز متخصص آزمایشات لازمه بر روی آن انجام گردد.

نحوه انجام عمل آندوسکوپی در مطب

در ادامه سعی خواهیم کرد در باره موارد تجویز کولونوسکوپی، فواید کولونوسکوپی و موارد مربوط به آن صحبت کنیم. امید است پس از مطالعه این مقاله و مطلع شدن از فواید کولونوسکوپی ذهنیت بد احتمالی شما نسبت به کولونوسکوپی، این معاینه سودمند تغییر کند. فراموش نکنید طبق گفته سازمان های پزشکی و درمانی معتبر دنیا تمام افراد بالای ۵۰ سال باید در هر دهه از زندگیشان دست کم یکبار کولونوسکوپی را انجام دهند.

موارد تجویز کولونوسکوپی:

فراموش نکنید که کولونوسکوپی یک روش درمان نیست بلکه نوعی معاینه است. موارد متعدد و متفاوتی ممکن است یک پزشک را مجاب به تجویز کولونوسکوپی کند. برخی از مهمترین موارد تجویز کولونوسکوپی را با هم مرور می کنیم:

• بررسی سرطان روده از طریق کولونوسکوپی

توجه داشته باشید که تمام افراد بالای ۵۰ سال در معرض خطر متوسط ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند و اصلی ترین راه غربالگری، انجام کولونوسکوپیست. گفتنیست سرطان روده بزرگ یا همان وجود تومور در دیواره روده بزرگ از انواع خطرناک موارد ابتلا به سرطان است.

• بررسی پولیپ ها از طریق کولونوسکوپی

وچود پولیپ در روده علاوه بر اینکه باعث درد و ناراحتی برای فرد میشود، می تواند نشانه ای هشدار دهنده برای سرطان روده بزرگ باشد. انجام کولونوسکوپی می تواند پزشک را از حضور و اندازه این پولیپ ها آگاه کند( هرچه اندازه پولیپ بزرگتر باشد احتمال بدخیم بودن آن بیشتر است) و در صورت نیاز عمل نمونه برداری از بافت پولیپ را انجام دهد.

• بررسی تغییر در اجابت مزاج از طریق کولونوسکوپی

• بررسی کاهش وزن از طریق کولونوسکوپی

• سوزاندن زخم های در حال خونریزی در روده از طریق کولونوسکوپی

• بررسی کمبود احتمالی آهن از طریق کولونوسکوپی

کمبود آهن یا همان آنمی ممکن است به دلایل مختلفی شکل بگیرد که از آن جمله می توان به التهاب در روده بزرگ و یا حتی سرطان روده بزرگ اشاره کرد. زخم هایی که موجب از دست رفتن خون در افراد مبتلا به آنمی می شوند از طریق کولونوسکوپی قابل بررسی هستند. کمبود آهن یا آنمی با علائمی مانند مانند خستگی شدید، سرگیجه و میل به بلعیدن خاک بروز می کند.

اگر تمایل دارید درباره نحوه انجام کولونوسکوپی در مطب دکتر مهدی افضل آقایی بیشتر بدانید بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

• وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع از جمله علائمیست که هم می تواند نشان از مشکلی بغرنج باشد و هم بی اهمیت. کولونوسکوپی کاراترین روش برای بررسی علل وجود خون در مدفوع و خونریزی مقعدیست.

دکتر مهدی افضل آقایی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در شهر مشهد دارای بورد فوق تخصصی

انجام عمل آندوسکوپي و کولونوسکوپی در مطب با بیهوشی و بدون درد، با کمترین هزینه و بهترین کیفیت جهت رفاه حال بیماران عزیز

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن