دستگاه گوارشغربالگری سرطان های گوارشی

آزمایش های غربالگری سرطان روده بزرگ

آزمایش های غربالگری سرطان روده بزرگ - قسمت اول

چندین آزمایش در دسترس برای غربالگری سرطان روده بزرگ می تواند پولیپهای سرطانی (آدنوما) را تشخیص دهد و می تواند منجر به پیشگیری از سرطان و یا تشخیص سرطان ها در مراحل اولیه و قابل درمان شود. دستورالعمل های گروه های خبره به شما و ارائه دهنده خدمات درمانی توصیه می کند گزینه های موجود برای آزمایش های غربالگری را مورد بحث و گفتگو قرار دهید و یک استراتژی آزمایش را انتخاب کنید که منطقی برای شما باشد.

برخی از متخصصان معتقدند آزمایش هایی که پولیپهای سرطانی را تشخیص می دهند ، به ویژه کولونوسکوپی ترجیح داده می شوند. متخصصان دیگر بر این باورند که غربالگری (با هر یک از آزمایش های موجود ، از جمله آزمایش مدفوع که خون را تشخیص می دهد) مهمتر از تست خاصی است که برای غربالگری انتخاب شده است.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی به پزشک معالج اجازه می دهد تا پوشش روده و کل روده بزرگ را ببیند.

روش  كولونوسكوپي با تميز كردن كلون و روده بزرگ خود آغاز می شود. این معمولاً شامل مصرف داروی مایع است که باعث اسهال موقتی می شود. قبل از عمل معمولاً به شما داروی آرام بخش آرام داده می شود. در طول کولونوسکوپی ، یک لوله نازک و روشن برای مشاهده مستقیم آستر راست روده و کل روده بزرگ استفاده می شود. بیوپسی (نمونه های کوچک از بافت) را می توان در طول عمل گرفت. در طی این روش پولیپ ها و برخی از سرطان ها قابل برداشتن هستند.

اثربخشی

کولونوسکوپی بیشتر پولیپهای کوچک و تقریباً همه پولیپها و سرطانهای بزرگ را تشخیص می دهد و بطور قابل توجهی خطر ابتلا و مرگ بر اثر سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد.

آزمایش سنجش تراکم استخوان و اهمیت آن

خطرات و مضرات

خطرات كولونوسكوپی ، گرچه كوچك است ، از سایر آزمایشهای غربالگری بیشتر است. کولونوسکوپی ممکن است منجر به خونریزی جدی یا پارگی دیواره روده در برخی از افراد شود (حدود ۱ در ۱۰۰۰). از آنجا که این روش معمولاً نیاز به آرام بخش دارد ، شما باید بعد از انجام عمل در خانه همراه باشید و نباید در همان روز به سر کار یا فعالیت های دیگر برگردید.

سیگموئیدوسکوپی

سیگموئیدوسکوپی به پزشک اجازه می دهد تا بطور مستقیم لایه های روده و قسمت تحتانی روده بزرگ  را مشاهده کند. این منطقه حدود نیمی از کل سطح روده و روده بزرگ را تشکیل می دهد.

در روش سیگموئیدوسکوپی نیاز است که شما با تمیز کردن روده تحتانی آماده شوید. این معمولاً مستلزم مصرف یک رژیم غذایی مایع روشن و استفاده از ورم کمی قبل از معاینه است. بیشتر افراد نیازی به داروهای آرام بخش ندارند و در همان روز قادر به بازگشت به محل کار یا فعالیت های دیگر هستند. در طی این روش ، یک لوله نازک و روشن به داخل روده و از طریق سمت چپ روده بزرگ جهت بررسی پولیپ ها و سرطان بررسی می شود. این عمل ممکن است باعث گرفتگی خفیف شود. بیوپسی (نمونه های کوچک از بافت) را می توان در طول سیگموئیدوسکوپی برداشت. سیگموئیدوسکوپی ممکن است در مطب پزشک انجام شود.

اثربخشی

سیگموئیدوسکوپی با دقت بالایی می تواند پولیپ ها و سرطان های نزولی روده بزرگ و روده را تشخیص دهد. مطالعات نشان داده اند که سیگموئیدوسکوپی بروز سرطان کولورکتال و مرگ و میر کلی را کاهش می دهد.

خطرات و معایب

خطرات ناشی از سیگموئیدوسکوپی اندک است. این روش می تواند در هر ۲،۰۰۰ نفر حدود ۲ نفر در دیواره روده ایجاد کند. مرگ ناشی از این عارضه نادر است. یک نقطه ضعف عمده سیگموئیدوسکوپی این است که نمی تواند پولیپ ها یا سرطان هایی را که فقط در سمت راست قرار دارند تشخیص دهد (به عنوان مثال ، سکوم یا روده صعودی به سمت خم شدن کبدی) یا در روده بزرگ عرضی ، که در زنان مسن شایع تر است.

آزمایش اضافی

وجود پولیپ یا سرطان در روده بزرگ ، احتمال وجود پولیپ یا سرطان در قسمت باقیمانده روده بزرگ را افزایش می دهد. بنابراین ، اگر سیگموئیدوسکوپی پولیپ یا سرطان را نشان دهد ، برای مشاهده کل طول روده بزرگ توصیه می شود.

ادامه این مطلب را می توانید در پست با عنوان آزمایش های غربالگری سرطان روده بزرگ – قسمت دوم دنبال کنید.

انجام غربالگری سرطان های گوارشی (کولون، معده، کبد و پانکراس) در مطب با بیهوشی و بدون درد، با تخفیف ویژه جهت تشویق بیماران به چک آپ و پیگیری وضعیت سلامتی دستگاه گوارش

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن