دستگاه گوارش

کمبود ویتامین D – قسمت دوم

مشکلات مهم مرتبط با کمبود ویتامین D، آزمایشات و تشخیص های مرتبط با آن

در پست قبل با عنوان کمبود ویتامین D – قسمت اول، به علل بروز کمبود ویتامین D پرداختیم. در این نوشته قصد داریم به بررسی مشکلات مهم مرتبط با کمبود ویتامین D و آزمایشات و تشخیص های مرتبط با آن بپردازیم.

مشکلات مهم مرتبط با کمبود ویتامینD

اهم مشکلات جدی مرتبط با کمبود ویتامین D  عبارتند از کاهش کلسیم خون (هیپوکلسمی)، کاهش فسفات خون (هیپوفسفاتمیراشیتیسم (استخوان نرمی در دوران کودکی) و دیسستروفی استخوان(استخوان نرمی در بزرگسالان). ناگفته نماند که این مشکلات، به یمن همت تولید کنندگان در افزودن ویتامین D به محصولاتشان (خوراکی و آشامیدنی)، به مرور زمان در حال کمرنگ تر شدن است.

کمبود نیمه بالینی ویتامین D  یا کسری ویتامین D وضعیتی است رایج که طی آن، سطح ویتامین D بدن بدون بروز هرگونه نشانه یا علائم مشهود، دچار کاهش می شود. از طرفی، کسری ویتامین D  بطور همزمان با کاهش جذب کلسیم در روده کوچک، کاهش تراکم استخوانی (استئوپنیو پوکی استخوان) و، در بعضی موارد، کاهش کلسیم خون، افزایش ترشحات پاراتیروئید (توأم با تحلیل استخوانها)، افزایش ریسک زمین خوردن و شکستگی های احتمالی که می توانند سبک زندگی افراد را بطور جدی تحت تأثیر قرار دهند نیز مرتبط است.

لذا، شناسایی و درمان کمبود یا کسری ویتامین D متضمن استحکام و سلامت استخوانها خواهد بود.  درمان همچنین می تواند باعث بهبود عملکرد سایر اندام ها، از جمله دستگاه ایمنی، دستگاه ماهیچه ای و دستگاه قلبی عروقی شود، که در اینراستا، نیازمند تحقیقات گسترده می باشیم.

تشخیص کمبود ویتامین

بکمک تست خون به روش ۲۵(OH)D (جایی کهOH  شاخص هیدروکسیو D  معرف ویتامین D  است) می توان از پایین بودن سطح ویتامین D اطمینان حاصل کرد. هرچند تعریف مشخصی برای کمبود ویتامین D ارائه نشده است، شاخص های ذیل را می توان برای بعضی گروهها مبنای تشخیص پزشکی قرار داد:

–  عادی: غلظت بیش از ۳۰ ng/mL (75 nmol/L)

کسری: غلظت ۲۰ to 30 ng/mL (50 to 75 nmol/L)

کمبود: غلظت کمتر از ۲۰ ng/mL (50 nmol/L)

برغم همۀ اختلاف نظرها، اکثر کارشناسان بر این باورند که غلظت کمتر از n 20 ng/mL (50 nmol/L) را باید وضعیت نیمه بهینه برای سلامت استخوان ها فرض شود.

چه کسانی نیازمند آزمایش کمبود ویتامینD هستند؟

انجام این آزمایش برای همگان ضرورت ندارد و عموماً به افراد خانه نشین یا سالمندان ساکن مراکز نگهداری توصیه می گردد. انجام آن برای افراد دارای سابقۀ ابتلا به بیماری هایی که باعث تشدید  احتمال کمبود یا کسری ویتامین D می شوند نیز ضروری است. همچنین برای افراد دارای پوکی استخوان    و سابقۀ شکستگی استخوانی در اثر وارد آمدن ضربۀ ملایم(در نتیجۀ زمین خوردن)، کمبود کلسیم خون (هیپوکلسمی) و یا کمبود فسفات (هیپو فسفاتمی).

دکتر مهدی افضل آقایی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در شهر مشهد دارای بورد فوق تخصصی

انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی در مطب بدون خون ریزی و درد و با پیشرفته ترین وسایل موجود

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ و ۳۸۷۰۴۰۶۷ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن