اخذ نوبت کولونوسکوپیدستگاه گوارشکلونوسکوپیکولونوسکوپیکولونوسکوپی در مطب

آمادگی های قبل از کولونوسکوپی را بدانید

قبل از انجام کولونوسکوپی چه باید کرد؟

پادکست آمادگی های قبل از کولونوسکوپی را بدانید ؛ بشنوید :

 

در این نوشته قصد داریم به بررسی آمادگی های قبل از کولونوسکوپی بپردازیم. اگر تمایل دارید که بدانید قبل از انجام کولونوسکوپی چه باید بکنید، پس این نوشته را تا انتها و به دقت بخوانید.

• از یک هفته قبل از روز انجام کولونوسکوپی از خوردن انار و انگور خودداری کنید.

• اگر در حال مصرف داروهای ضد انعقاد خون هستید( آسپرین، وارفارین،پلاویکس،…) حتما پزشک را پیش از انجام کولونوسکوپی در جریان قرار دهید و با نظر پزشک پیش از انجام کولونوسکوپی مصرف این داروها را قطع کنید.

• افرادی که دریچه مصنوعی قلب دارند قبل از انجام کولونوسکوپی باید آنتی بیوتیک مصرف کنند.

هر آنچه که باید درباره کولونوسکوپی بدانید

📌 روز قبل از کولونوسکوپی چه کنیم؟

در مبحث آمادگی های قبل از کولونوسکوپی و خصوصا روز قبل از کولونوسکوپی ، مراقبت هایی ضروری به نظر می رسد که در زیر به آن می پردازیم:

• روز قبل از کولونوسکوپی پس از صرف صبحانه فقط مایعاتی مانند آب، آبمیوه فاقد قطعات میوه،چای،قهوه، شربت و … بنوشید و از خوردن غذای جامد پرهیز کنید. (گفتنیست که لازم است حواستان به مواد غذایی قرمز رنگ باشد و حتی شربت و یا ژله قرمز رنگ میل نکنید چرا که دقت کولونوسکوپی را پایین می آورد).

• بنا به نظر پزشک روز قبل از انجام کولونوسکوپی هر ۲ ساعت یک عدد قرص بیزاکودیل بخورید تا تعداد به ۱۰ عدد برسد.

• بنا به تشخیص پزشک از آغاز ظهر روز قبل از انجام کولونوسکوپی ۸ بسته پودر پیدرولاکس که در ۸ لیوان آب حل شده را هر ساعت یک لیوان میل کنید.

• پس از نوشیدن ۴ لیوان محلول پیدرولاکس در حوالی بعد از ظهر روز قبل از انجام کولونوسکوپی ، شربت سونوگراف میل شود.

• توجه داشته باشید که داروهای مصرفی در روز قبل از کولونوسکوپی ممکن است عوارضی چون احساس پری،تهوع،شکم درد،نفخ شکم و عدم تعادل در میزان سدیم و پتاسیم خون داشته باشد و گفتنی ست این عوارض برای افراد سالمند در شرف کولونوسکوپی شدیدتر است.

• فراموش نکنید تمام فعالیت های روز قبل از کولونوسکوپی با هدف تخلیه و پاک شدن کامل روده ها در حین انجام کولونوسکوپی ست. این اعمال به این دلیل پر اهمیت هستند که در صورت پاک نشدن روده ها امکان بررسی و تشخیص درست برای متخصص حین انجام کولونوسکوپی وجود نخواهد داشت و کولونوسکوپی شما بی ثمر خواهد بود.

نهایتا توجه به این نکته نیز لازم است که داروهای تجویز شده توسط پزشک اهمیت زیادی دارد و ممکن است با داروهای ذکر شده در این نوشته اندکی تفاوت داشته باشد. پس بهتر است بنا به دستور پزشک عمل کنید و از هرگونه خوددرمانی در این امر اجتناب کنید.

📌 صبح روز انجام کولونوسکوپی چه باید کرد؟

• یکی از آمادگی های قبل از کولونوسکوپی داشتن همراه است. لازم است در حین انجام کولونوسکوپی همراه داشته باشید پس از قبل با یکی از اطرافیان هماهنگی های لازم را جهت همراهی در حین کولونوسکوپی انجام دهید. همچنین یک دست لباس اضافه با خود به جلسه کولونوسکوپی ببرید.

• نوشیدن مایعات را تا انجام کولونوسکوپی ادامه دهید.

• نظافت فردی را رعایت کنید و پیش از انجام کولونوسکوپی دوش گرفته باشید.

📌 اقدامات پس از انجام کولونوسکوپی

• اثر داروها ممکن است تا ساعاتی پس از کولونوسکوپی باقی بماند پس تا زمان بدست آوردن هوشیاری کامل روی تخت بمانید و پس از انجام کولونوسکوپی رانندگی نکنید.

• احتمالا پس از کولونوسکوپی اندکی دل درد خواهید داشت چرا که در حین کولونوسکوپی ناگزیر مقداری هوا وارد روده تان خواهد شد. نگران نباشید و اندکی قدم بزنید تا رفع شود.

• پس از انجام کولونوسکوپی می توانید رژیم غذایی قبلی خود را از سر بگیرید.

📌 علائم خطرناک پس از انجام کولونوسکوپی

اگر پس از انجام کولونوسکوپی هر کدام از این نشانه ها را مشاهده کردید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید:

• شکم درد بسیار شدید و غیر قابل تحمل

• خونریزی زیاد

• نفخ زیاد شکم

📌 آیا جایگزینی برای کولونوسکوپی وجود دارد؟

البته برای تشخیص برخی بیماری ها می توان علاوه بر کولونوسکوپی از عکس برداری بهره برد ولی این روش نسبت به کولونوسکوپی دقت کمتری دارد، جنبه درمانی ندارد و فقط برای تشخیص برخی از بیماری ها مانند دیورتیکول سودمند است.

چنانچه تمایل دارید درباره آمادگی های قبل از کولونوسکوپی و یا روند کولونوسکوپی و نحوه انجام آن در مطب پزشکان بیشتر بدانید، بر روی تصویر زیر کلیک نمایید:

کولونوسکوپی

دکتر مهدی افضل آقایی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در شهر مشهد دارای بورد فوق تخصصی

انجام عمل آندوسکوپي و کولونوسکوپی در مطب با بیهوشی و بدون درد، با کمترین هزینه و بهترین کیفیت جهت رفاه حال بیماران عزیز

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن