دستگاه گوارشمعده

ریفلاکس معده و هرآنچه که باید درباره آن بدانید

قسمت اول - ریفلاکس معده و فتق هیاتوس

 

ریفلاکس معده که همچنین با عنوان رفلکس اسید نیز شناخته می شود، هنگامی رخ می دهد که غذا از معده به مری و یا دهان بازگشت می کند. ریفلاکس یک فرایند طبیعی است که در نوزادان سالم، کودکان و بزرگسالان اتفاق می افتد. اکثر قسمت های این پروسه کوتاه بوده و نشانه های ناخوشایند و یا عوارضی را ایجاد نمی کند.

اما، افراد مبتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD) علائم مزمنی را در نتیجه ریفلاکس تجربه می کنند. این علائم عبارتند از سوزش سر دل، قی کردن، استفراغ، و مشکل بلع همراه با درد. ریفلاکس اسید معده ممکن است بر تار های صوتی اثر ناخوشایندی بگذارد و یا حتی در داخل ریه ها نیزاستنشاق شود. (آسپیراسیون)

در این نوشته در مورد علائم، علل، تشخیص و درمان بزرگسالان مبتلا به بیماری ریفلاکس معده بحث شده است.

ریفلاکس معده چیست؟

هنگامی که ما غذا می خوریم، غذا از طریق مری از دهان به معده منتقل می شود. مری ساختار لوله ای دارد که در بزرگسالان تقریبا ۱۰ اینچ طول و ۱ اینچ قطر دارد. مری با لایه های بافتی و عضلانی ساخته شده که عملیات رساندن غذا به معده را از طریق یک سری حرکات موج مانند به نام پرستالیس انجام می دهد.

در انتهای مری، جایی که به معده می پیوندد، یک حلقه دایره ای از ماهیچه وجود دارد که اسفنکتر مری (LES) نامیده می شود.

پس از بلع،LES  آرام می شود تا غذا داخل معده شود. سپس برای جلوگیری از بازگشت مواد غذایی و اسید به به معده منقبض می شود.

با این حال، گاهی اوقات اسفنکتر ضعیف است و یا در حالت آرام قرار گرفته است، و همچنان که معده متورم شده است، اجازه می دهد مایعات در معده دوباره به مری بازگشت کند. این امر گاهی اوقات در همه افراد اتفاق می افتد. اکثر این پروسه ها که بلافاصله بعد از غذا خوردن رخ می دهد، کوتاه هستند و علائم خاصی را ایجاد نمی کنند. به طور معمول، ریفلاکس اسید باید به ندرت در طول خواب رخ دهد.

گاز روده باد معده

ریفلاکس اسید

ریفلاکس اسید، سبب بروز بیماری ریفلاکس معده (GERD) می شود که با ایجاد علائم شدید باعث آسیب به مری می شود. مقدار ریفلاکس اسید برای ایجاد بیماری GERD در اشخاص مختلف متفاوت است.

به طور کلی، آسیب به مری بیشتر زمانی اتفاق می افتد که میزان ریفلاکس اسید زیاد باشد، ریفلاکس بسیار اسیدی باشد و یا مری قادر به پاک کردن اسید نباشد. شايعترين علايم مربوط به ريفلاکس اسيد عبارتند از سوزش سر دل، قی کردن، درد قفسه سينه، و مشکل در بلع. به منظور درمان GERD سعی می شود تا از بروز یک یا همه علائم جلوگیری شود.

فتق هیاتوس

دیافراگم یک عضله مسطح بزرگ در ریه ها است که در طی تنفس فرد، و در طول دم و بازدم، منقبض و منبسط می شود.

مری، قبل از پیوستن به معده از  پرده دیافراگم عبور می کند. به طور معمول، منقبض شدن دیافراگم باعث افزایش قدرت  LESمی شود، به ویژه در هنگام فعالیت هایی مانند خم شدن و یا سرفه کردن. اگر ضعفی در عضله دیافراگم  وجود داشته باشد، ممکن است معده بتواند از طریق دیافراگم در داخل قفسه سینه حرکت کند، و باعث بروز فتق هیاتوس و ایجاد ریفلاکس اسید می شود. فتق هیاتوس در افراد بالای ۵۰ سال رایج است. چاقی و حاملگی نیز عوامل موثر است. دلیل دقیق آن ناشناخته است، اما ممکن است مربوط به سستی بافت ها در اطراف دیافراگم باشد که با افزایش سن رخ می دهد. هیچ راهی برای جلوگیری از فتق هیاتوس وجود ندارد.

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

بستن