روده

راه های پیشگیری از سرطان روده بزرگ

راه های پیشگیری از سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ یکی از سرطان های شایع است که بخش های پایینی دستگاه گوارش را با مشکلاتی روبرو می سازد. در اولین مرحله سرطان روده بزرگ، یک پولیت که یک برجستگی مخاطی کوچک است، به وجود می آید. سپس اگر این پولیپ به تدریج دچار تغییرات سلولی شود، گفته می شود فرد دچار سرطان کولون یا سرطان روده بزرگ شده است. البته همه پولیپ ها سرطانی نیستند. به عبارت دیگر، سرطان روده بزرگ همان رشد توده های سرطانی است که با رعایت چند نکته آسان به راحتی می توانید پیشگیری کنید.
در این مطلب، به شما راه هایی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ یاد خواهیم داد. در اولین مرحله، ابتدا بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با توجه به نتایج آزمایش کلونوسکوپی یا آزمایشات انجام شده روی مدفوع، به شما کمک خواهد کرد از سرطان روده بزرگ پیشگیری کنید. ورزش، عدم مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز و عدم مصرف الکل و دخانیات از مهمترین راه های پیشگیری سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون محسوب می شود. در ادامه، به صورت مفصل به راه های پیشگیری می پردازیم.

سرطان-روده

غربالگری سرطان روده بزرگ

با استفاده از آزمایش غربالگری می توان بی نظمی های روده بزرگ را پیدا کرد و برای تبدیل نشدن آن به سرطان روده، اقدامات مناسب را انجام داد. توصیه می شود افراد بالای ۴۵ سال آزمایش غربالگری سرطان روده بزرگ را یکی از اولویت های خود قرار دهند. البته منظور ما این نیست که افراد زیر ۴۵ سال نیازی به انجام آزمایش غربالگری ندارند. پزشک می تواند زمان مناسب برای انجام آزمایش غربالگری را انتخاب کند.
انجام آزمایش کلونوسکوپی هر ده سال یک بار، توموگرافی و سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر نیز هر پنج سال یک بار به افراد زیر که مستعد سرطان روده بزرگ هستند، توصیه می شود:

• افراد دارای اضافه وزن شدید یا چاق
• افراد کم تحرک
• افراد معتاد به سیگار و الکل
• افرادی که سابقه ابتلا به سرطان روده بزرگ یا پولیپ دارند.
• افرادر که سابقه به بیماری التهاب روده دارند.
• افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده بزرگ یا پولیپ دارند.
• افرادی مبتلا به یک سندروم ارثی
• افرادی مبتلا به سندروم لینچ
• افراد مبتلا به پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی
• افراد مبتلا به دیابت نوع ۲

آزمایش های ایمونوشیمیایی مدفوع، آزمایش خون مخفی مدفوع مبتنی بر گویاف، آزمایش دی ان ای مدفوع چند منظوره نیز برای اندازه گیری میزان خون موجود در مدفوع یا سلول های سرطانی فرد توصیه می شود. اگر نتایج آزمایش ها باهم همخوانی نداشته باشد و بی نظمی دیده شود، پزشک متخصص انجام آزمایش کولونوسکوپی را برای دریافت یک نتیجه مطمئن به بیمار پیشنهاد می دهد.

سعی کنید وزن خود را به وزن ایده آل نزدیک کنید.

افراد دارای اضافه وزن یا چاق مستعد ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان های دیگر هستند. مهم نیست چه سنی دارید، حتما باید وزن خود را متعادل نگه دارید. اگر بیش از حد لاغر هستید تمام سعی خود را برای رسیدن تدریجی به وزن ایده آل بکنید. اگر دارای اضافه وزن و چاق هستید، وزن خود را به تدریج کاهش دهید.
هیچ گاه کاهش و افزایش وزن را سریع انجام ندهید؛ زیرا طبق تحقیقات انجام شده، دو سوم از افراد دوباره به وزن اولیه بر می گردند. ما به شما توصیه می کنیم یک رژیم غذایی درست با تمام مواد مغذی انتخاب کنید نه رژیمی که ادعا می کند می تواند وزن شما سریع کاهش دهد. همچنین رژیم غذایی نادرست می تواند شما را دچار انواع بیماری های روحی و جسمی کند. ورزش یک نقش مهم در رسیدن به وزن ایده آل ایفا می کند.

ورزش کنید.

بی تحرکی، اضافه وزن را به دنبال دارد و احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش خواهد داد. روزی نیم ساعت ورزش، دوچرخه سواری و پیاده روی سریع می تواند به پیشگیری از این نوع سرطان کمک کند. رقص، باغبانی و سایر فعالیت های بدنی مفید نیز شما را از ابتلا به سرطان روده بزرگ دور می سازد.

ورزش کنید

تحقیقات نشان می دهد که ورزش مستمر در بیشتر روزهای هفته، رشد سلول های سرطانی روده بزرگ را متوقف می کند. به عبارت دیگر، هرچه فعالیت فیزیکی شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان کولون یا این بیماری کاهش خواهد یافت.

سیگار و الکل را ترک کنید.

با ترک سیگار علاوه بر پیشگیری از سرطان روده، می توان از بیماری های بیشتری مانند بیماری قلبی و انواع سرطان مانند سرطان ریه نیز پیشگیری کرد. ترک سیگار شاید سخت به نظر برسد، ولی اثرات فوق العاده ترک سیگار روی سلامتی نباید نادیده گرفته شود. اگر نمی توانید سیگار را ترک کنید، از پزشک بخواهید راهکارهایی برای ترک سیگار به شما پیشنهاد دهد. سیگار قدرت بدن را برای مبارزه انواع سرطان ها به خصوص سرطان روده بزرگ کاهش می دهد.

نتایج نشان می دهد که احتمال ابتلای بهاین سرطان در خانم های معتاد به سیگار، نوزده درصد بیشتر از خانم های غیرسیگاری است. مردان سیگاری نیز هشت درصد بیشتر از مردان غیرسیگاری در خطر ابتلا به این نوع سرطان هستند. حتی مقدار پایین الکل نیز می تواند فرد را دچار سرطان فوق و سایر سرطان ها کند. به تدریج مصرف الکل خود را کاهش دهید و سپس آن را متوقف کنید.

استرس را زندگی خود بیرون کنید.

استرس می تواند تاثیر بسیاری در ابتلا به سرطان روده بزرگ بگذارد. استرس با ضعیف کردن سیستم دفاعی بدن، محیطی مناسب برای سلول های سرطانی مهیا می کند. مقاله های بسیاری در اینترنت برای مبارزه با استرس وجود دارند. آن ها را مطالعه کنید و برای ساخت یک زندگی آرام و بدون تنش تلاش کنید. البته اگر استرس شما جدی است، حتما با یک روانپزشک مشورت کنید.

افرادی را که منشا استرس شما هستند، از زندگی خود حذف کنید. استرس، افسردگی و سایر بیماری های روحی و روانی طولانی مدت و عدم درمان آن ها، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. به عبارت دیگر، سلامت روحی رابطه مستقیمی با سلامت جسمی شما دارد.

کلسیم، ویتامین دی و ویتامین ب ۹ بخورید.

مصرف کلسیم و ویتامین دی به مقدار مناسب می تواند خطر ابتلا به سرطان فوق را کاهش دهد. پزشکان مصرف روزی ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم را توصیه می کنند. قبل از مصرف ویتامین دی حتما با پزشک مشورت کرده و آزمایش خون دهید. اگر آزمایش نشان دهد که دچار کمبود ویتامین دی هستید، طبق تجویز پزشک، مصرف ویتامین دی را شروع کنید. به هیچ وجه ویتامین دی را بیش از حد مصرف نکنید؛ زیرا ممکن است دچار پوسیدگی استخوان، نارسایی کلیوی و سایر بیماری های خطرناک شوید.

ویتامین ب ۹ همان مولتی ویتامین فولات دار است که برای تولید و بازسازی سلول ها ضروری به شمار می آید. این ویتامین برای ترمیم دی ان ای، ساخت سلول های قرمز و پیشگیری از کم خونی بسیار مفید است. با مصرف روزانه مولتی ویتامین فولات دار می توانید از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگیری کنید.
گوشت قرمز و سایر محصولات گوشتی را بیش از حد مصرف نکنید.

یک رژیم غذایی مناسب می تواند در پیشگیری از سرطان روده بزرگ، تاثیرگذار باشد. مصرف بیش از حد فست فود، گوشت قرمز، سوسیس و کالباس خطر ابتلا به سرطان کولون را افزایش می دهد. بهتر است هر هفته سه وعده گوشت قرمز مصرف کنید. مصرف دو وعده گوشت قرمز در هفته، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را بیشتر کاهش خواهد داد.

محققان ادعا می کنند که عناصر موجود در گوشت قرمز می تواند منجر به جهش آلکیل دار کردن شود. خطر مرگ در بیماران مبتلا به بیماری فوق با بیشترین سطح این نوع جهش، تقریبا ۵۰ درصد بیشتر از سایر افراد است.

میوه و خوراکی مفید بخورید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، رژیم غذایی مناسب در پیشگیری از بیماری فوق تاثیر بسزایی دارد. اگر یکی از افراد خانواده شما به سرطان روده بزرگ مبتلا است یا خود شما قصد دارید با کارهای کوچک و ساده از سرطان کولون پیشگیری کنید، مصرف خوراکی های مفید را فراموش نکنید. در این بخش خوراکی هایی برای درمان خانگی به شما می کنیم.
خوراکی هایی که می توانند برای پیشگیری از این سرطان مفید باشند، بی شمارند. برای مثال اگر مصرف گریپ فروت را به دلیل ویتامین سی سرشار آن توصیه می کنیم، به این معنی است که سایر میوه های حاوی ویتامین سی نیز در پیشگیری از سرطان روده بزرگ می توانند مفید واقع شوند.
راه های قبلی پیشگیری از بیماری سرطان ممکن است عوارض جانبی داشته باشند؛ ولی این خوراکی ها سالم و طبیعی هستند و مصرف آن ها توسط متخصصان تغذیه پیشنهاد می شود.

میوه بخورید

• گریپ فروت در بهبود سرطان روده بزرگ

این میوه مانند سایر میوه های هم خانواده خود، سرشار از ویتامین سی است. این ویتامین می تواند از شکل گیری ترکیبات سرطان زای نیتروژن جلوگیری می کند و در نتیجه یک خوراکی عالی برای پیشگیری از این مریضی است.

• توت

خانواده توت ها نیز یکی از مهم ترین میوه ها برای پیشگیری از این بیماری به شمار می آیند. زغال اخته آبی، توت خرس و تمشک قرمز منبع سرشار تروستیلبن هستند. تروستیلبن، آنتی اکسیدان دارای خواص ضدسرطانی است.

• سیب زمینی شیرین

کاراتنویدها مانند بتاکاروتن نیز به عنوان یکی از آنتی اکسیدن های ضدسرطان محسوب می شوند و می توانند با سرطان روده بزرگ مبارزه کنند. همچنین فیبرهای غذایی موجود در این سیب زمینی از سرطان روده بزرگ پیشگیری می کنند و برای دستگاه گوارش بسیار مفید است.

• بادام زمینی مفید برای سرطان روده بزرگ

بیشتر مردم این خوراکی را به دلیل طعم عالی آن دوست دارند. ولی اگر بدانید با مصرف بادام زمینی می توانید از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگیری کنید، عاشق آن خواهید شد. بادام زمینی منبع سرشار ویتامین E است. این ویتامین یک آنتی اکسیدان لازم برای مبارزه با سلول های سرطانی روده بزرگ محسوب می شود.

• تخم کتان

این خوراکی سرشار از امگا ۳ هست و مصرف آن به صورت آسیاب شده توصیه می شود. اسیدهای چرب امگا ۳ فواید زیادی از جمله ارتقای سیستم ایمنی و پیشگیری از انواع سرطان ها دارند. دانه های کتان علاوه بر امگا ۳، حاوی فیبر و فیتواستروژن نیز هستند. تحقیقات نشان می دهد مصرف فیبر روی متابولیسم میکروبی روده بزرگ تاثیر می گذارد و می تواند از التهاب و سرطان روده بزرگ پیشگیری کند.

• سالمون برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

تحقیقات نشان می دهد کمبود ویتامین دی می تواند منجر به انواع سرطان مانند سرطان روده شود. بنابراین برای پیشگیری از بیماری سرطان بهتر است از خوراکی های سرشار از ویتامین دی مانند سالمون آزاد استفاده کنید. ویتامین دی می تواند رگ های خونی متصل به تومورها را مسدود کند و در نتیجه رشد سلول های سرطانی متوقف می شود.

• چای

کاتچین چای یک ترکیب مهم در پیشگیری از تکثیر سلول های سرطانی روده بزرگ محسو روده بزرگ می شود. کاتچین همچنین مانع جهش سلولی سلول های سرطانی می شود. انواع چای سرشار از کاتچین هستند. بنابراین برای پیشگیری از این بیماری، مصرف چای دلخواه را فراموش نکنید.

• زردچوبه در پیشگیری از سرطان

زردچوبه حاوی کورکومین است و به عنوان ضد التهاب و ضد میکروب به شمار می آید. کورکومین می تواند مانع پیام رسانی سلول های سرطانی روده بزرگ شود. محققان ادعا می کنند زردچوبه ترکیباتی با خواص دارویی قوی دارد و می تواند انواع سرطان را درمان کند.

• انار

انار سرشار از الاجیک اسید است. الاجیک اسید می تواند با جهش و شکل گیری سلول های سرطانی مبارزه کند. مصرف غذاهای حاوی پلی فنول مانند قره قاط و سبزیجات می تواند سطوح اندوتوکسین خون را کاهش داده و در پیشگیری از بیماری فوق مفید باشد.

• کلم

غذاهای گیاهی حاوی مواد مغذی گیاهی (فیتونوترینت) هستند. این مواد غذایی در خانواده کلم ها و سبزیجات درهم مانند کلم بروکلی و گل کلم یافت می شود و می تواند از سرطان روده بزرگ پیشگیری کند. کلم حاوی کاروتنوئید، فیبر، ویتامین سی و فلاوونوئید است که برای مقاوم سازی بدن در برابر سرطان کلورتنال بسیار مفید است.

نتیجه گیری

این بیماری نیز مانند سایر سرطان ها قابل پیشگیری است. با کارهای آسان ذکر شده در این مطلب مانند ورزش و مصرف خوراکی های مفید می توانید از بروز این سرطان جلوگیری کنید. اگر رژیم غذایی و نحوه زندگی خود را تغییر دهید، حتما موفق خواهید شد. اگر نمی دانید چگونه با عادات بد مثل سیگار کشیدن، الکل نوشیدن و بی تحرکی مبارزه کنید، با یک پزشک مشاوره کنید تا راه های مفیدی به شما پیشنهاد شود.

*متخصص گوارش در مشهد*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن