اخذ نوبت کولونوسکوپیدستگاه گوارشکولونوسکوپیکولونوسکوپی در مطب

بررسی دقیق مراحل و مراقبت های پس از انجام کولونوسکوپی – قسمت دوم

مراحل انجام کولونوسکوپی و مراقبت ها و عوارض پس از آن

در قسمت اول این نوشته به بررسی علل، عوامل و داروها برای انجام کولونوسکوپی پرداخته ایم. در این قسمت قصد داریم به ذکر مراحل و مراقبت های پس از انجام کولونوسکوپی بپردازیم. لذا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مراحل انجام کولونوسکوپی

در بعضی موارد ممکن است پزشک قبل از انجام عمل کولونوسکوپی رضایت نامه ای را به شما بدهد تا پر کنید.

آن گاه یک IV به دست یا بازوی شما وارد می شود و فشارخون، ضربان قلب و تنفس در طی آزمایش بررسی خواهد شد.

شما می توانید از طریق IV داروها را دریافت نمایید. در طول آندوسکوپی به دلیل تزریق آرامبخش بیمار خواب سبک و راحتی را تجربه می کند.

کولونوسکوپ لوله ای با انعطاف پذیری بالاست که قطر آن تقریبا به اندازه قطر انگشت اشاره است.دکتر به آرامی هوا یا آب استریل شده و یا محلول نمک را از طریق این لوله به کولون وارد می کند تا آن را باد کند. بدین ترتیب پزشک قادر به دیدن کل روده می شود.

به دلیل ورود هوا به روده شما ممکن است احساس دفع گاز داشته باشید. به هیچ وجه از این امر خجالت زده نباشید چرا که این فقط هوایی است که در حال خارج شدن است.

در طول کولونوسکوپی پزشک ممکن است بیوپسی (قطعات کوچک بافتی) را بیرون بیاورد و یا پولیپ ها را از بین ببرد. پولیپ ها رشد بافتی است که می تواند به اندازه نوک یک قلم تا چند اینچ باشد. اکثر پولیپ ها خوش خیم هستند و سرطانی نیستند. با این وجود اگر برخی از پولیپ ها برای طولانی مدت اجازه رشد پیدا کنند می توانند تبدیل به پولیپ های سرطانی شوند. برداشتن پولیپ به هیچ عنوان برای بیمار آزاردهنده نخواهد بود.

مراقبت های بعد از کولونوسکوپی

بعد از انجام کولونوسکوپی شما در ریکاوری قرار خواهید گرفت که معمولا حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می کشد تا اثرات بیهوشی از بین برود. شایع ترین مشکل پس از انجام کولونوسکوپی احساس نفخ و یا دفع گاز است. شما می بایست این گاز را دفع نمایید و به هیچ عنوان احساس خجالت نداشته باشید چرا که این امر شما را از نفخ و یا تنگی نفس در امان نگه می دارد. همچنین ممکن است اثرات دریافت داروهای آرامبخش هنوز در شما وجود داشته باشد به همین دلیل نباید به سرکار بروید، رانندگی کنید و یا الکل بنوشید. اکثر افراد قادر هستند بعد از کولونوسکوپی غذا بخورند. درباره اینکه چه زمانی آسپرین و یا داروهای رقیق شدن خون خود را شروع نمایید حتما از پزشک سوال کنید.

مراقبت های پس از انجام کولونوسکوپی

عوارض کولونوسکوپی

کولونوسکوپی یک روش امن است و عوارض نادری دارد. اما اگر در حین مراقبت های پس از انجام کولونوسکوپی، هر کدام از عوارض زیر در شما مشاهده شد بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کنید

  1. خون ریزی که ممکن است از بیوپسی و یا برداشتن پولیپ رخ دهد اما معمولا کم است و می تواند کنترل شود
  2. کولونوسکوپ ممکن است باعث ایجاد پارگی یا سوراخ در روده بزرگ شود که یک مشکل جدی محسوب می شود اما به ندرت اتفاق می افتد.
  3. اگر عوارض جانبی داروهای آرامبخش را در خود مشاهده نمودید

اگر چه که کولونوسکوپی بهترین روش برای بررسی کولون است اما ممکن است برخی پزشکان از مشاهده نواحی غیرطبیعی در روده بزرگ عاجز بمانند.

اگر هر کدام از علائم زیر را مشاهده نمودید بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید.

  • درد شدید شکمی
  • سفت شدن و یا باد کردن شکم
  • استفراغ
  • تب
  • خون ریزی مقعدی بیشتر از ۳۰ میلی لیتر در روز (چند قاشق غذاخوری)

مراقبت های پس از انجام کولونوسکوپی

اگرچه بسیاری از مردم درباره کولونوسکوپی و مراقبت های پس از انجام کولونوسکوپی نگران هستند اما اکثرا آن را بسیار خوب تحمل می کنند و پس از آن احساس خوبی دارند. احساس خستگی پس از انجام کولونوسکوپی طبیعی است. بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که آن را ساده بگیرید و بقیه روز را در خانه استراحت کنید.

پزشک شما می تواند نتایج کولونوسکوپی را به زودی و پس از اتمام عمل ارائه دهد. اگر پزشک بیوپسی برداشته و یا پولیپ ها را حذف نموده است احتمالا پس از یک یا دو هفته نتیجه به شما اعلام خواهد شد.

اگر شما نیز از انجام کولونوسکوپی هراس دارید پس بهتر است آرامش خود را حفظ کنید و شرایط مربوط به انجام کولونوسکوپی را از این آدرس مطالعه نمایید و یا بر روی عکس زیر کلیک کنید

کولونوسکوپی

دکتر مهدی افضل آقایی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در شهر مشهد حامی سلامتی شما است.

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن