اخذ نوبت کولونوسکوپیدستگاه گوارشکلونوسکوپیکولونوسکوپیکولونوسکوپی در مطب

چه آزمایشاتی می توانند به عنوان جایگزین برای کولونوسکوپی مطرح شوند؟

آزمایشات جایگزین برای کولونوسکوپی - متخصص گوارش در مشهد

کولونوسکوپی روشی است که اغلب برای بررسی کولون و روده بزرگ به کار می رود. این روش جهت تشخیص ناهنجاری ها در روده مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا پولیپ ها توسط این روش پیدا می شود و سرطان به وسیله کولونوسکوپی تشخیص داده می شود. البته آزمایش های دیگری نیر بعنوان آزمایشات جایگزین برای کولونوسکوپی وجود دارد که در این نوشته به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

در طی انجام کولونوسکوپی، یک لوله بلند، نازک و انعطاف پذیز که کولونوسکوپ نام دارد به داخل رکتوم وارد شده و می تواند در طول روده بزرگ حرکت نماید. در طی این حرکت تصاویری توسط کولونوسکوپ گرفته می شود که این تصاویر انتقال یافته و بر روی مانیتور و برای پزشک به نمایش گذاشته می شود.

پزشک بر اساس مشاهدات، تشخیص های لازم را داده و در صورت نیاز با استفاده از یک حلقه کوچک که در داخل لوله موجود است، نمونه برداری را انجام می دهد. نتیجه نمونه برداری برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می شود.

کولونوسکوپی معمولا یک فرآیند زمان بر بوده و نیاز به رعایت رژیم غذایی خاص و حتی استفاده از ملین ها برای تمیز کردن روده دارد. اگر تمایل دارید درباره نحوه انجام کولونوسکوپی در مطب دکتر مهدی افضل آقایی بیشتر بدانید بر روی عکس زیر کلیک کنید:

کولونوسکوپی

آندوسکوپی؛ انواع آندوسکوپی و نحوه انجام درمان به‌وسیله آن

آزمایشات جایگزین برای کولونوسکوپی کدامند؟

بعضی آزمایشات نیز وجود دارند که می توانند به عنوان جایگزین برای کولونوسکوپی مطرح شوند. یکی از این آزمایشات، OB یا همان خون منفی است. پزشک متخصص می تواند در صورت صلاحدید، این آزمایش را به صورت دوره ای درخواست نماید.

آزمایش دیگری که می تواند به عنوان جایگزین برای کولونوسکوپی مطرح شود، آزمایش M2-PK است. این آزمایش، یک آزمایش مدفوعی غیرتهاجمی است و به رعایت رژیم غذایی خاصی نیز نیاز ندارد. حساسیت این آزمایش بالا بوده و جواب دهی آن نیز معمولا سریع و به صورت روزانه است.

در موارد مشکوک، برای تشخیص ناهنجاری های روده ای، آزمایش های ژنتیکی انجام شده و ژن های درگیر در این بیماری بررسی می شوند.

علاوه بر تمامی آزمایشات فوق، CT کولونوسکوپی نیز روشی برای بررسی روده است که توسط اشعه X انجام می شود.

این روش نیز مانند کولونوسکوپی نیاز به استفاده از ملین ها برای تخلیه معده دارد.

در نهایت ذکر این نکته قابل توجه است که با توجه به کند بودن رشد تومورهای روده، در صورت تشخیص زودهنگام این امر، شانس بیماران برای درمان افزایش می یابد. به همین دلیل است که معمولا توصیه می شود در افراد بالای ۴۰ سال، هر ده سال یک بار عمل کولونوسکوپی انجام شود.

دکتر مهدی افضل آقایی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در شهر مشهد دارای بورد فوق تخصصی

انجام عمل آندوسکوپي و کولونوسکوپی در مطب با بیهوشی و بدون درد، با کمترین هزینه و بهترین کیفیت جهت رفاه حال بیماران عزیز

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم – مطب دکتر مهدی افضل آقایی

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن