دستگاه گوارشمعده

آزمایشات تجویز شده توسط پزشک برای بیماری ریفلاکس اسید معده کدامند؟

آزمون های تجویزی پزشک برای ریفلاکس اسید

پیش تر به بررسی ریفلاکس معده و علائم آن پرداختیم. در این نوشته به آزمایشات تجویز شده توسط پزشک برای این بیماری خواهیم پرداخت.

هنگامی که نشانه های بیماری ریفلاکس اسید معده زندگی بیمار را تهدید نمی کند و تشخیص بیماری مشخص نیست، یک یا چند آزمون زیر ممکن است توسط پزشک تجویز شود.

آندوسکوپی فوقانی

آندوسکوپی فوقانی معمولا برای ارزیابی سلامت مری است. در این عمل، یک لوله کوچک انعطاف پذیر از مری به معده و سپس به روده کوچک می رود. لوله دارای نور و دوربین است که تصاویر را به صورت بزرگ نمایش می دهد. آسیب به پوشش این اعضا می تواند مورد بررسی قرار گیرد و نمونه ای کوچک از بافت (بیوپسی) نیز می تواند برای تعیین میزان آسیب بافتی مورد استفاده قرار گیرد

مطالعات ۲۴ ساعته pH مری

مطالعات ۲۴ ساعته مری، یک روش مستقیم برای اندازه گیری فرکانس ریفلاکس اسید است، اگرچه که این مطالعه همیشه در تشخیص بیماری ریفلاکس معده مفید نیست. معمولا برای افرادی که تشخيص بیماری بعد از آندوسکوپی يا آزمايش نامشخص است و همچنین برای افرادی که هنوز علیرغم درمان نشانه هایی از بیماری را دارند تجویز می شود.

این آزمایش شامل قرار دادن یک لوله نازک از طریق بینی به مری است. لوله به مدت ۲۴ ساعت در مری می ماند. در طی این مدت بیمار خاطراتی از علائم نگه می دارد. لوله به یک دستگاه کوچک متصل است که اندازه گیری می کند که چند بار اسید معده به مری رسیده است. سپس داده ها برای تعیین فراوانی ریفلاکس و ارتباط ریفلاکس با علائم بررسی می شوند.

ریفلاکس اسید

یک روش جایگزین برای اندازه گیری pH استفاده از دستگاهی است که به مری متصل شده و اطلاعات PH را به مانیتور که خارج از بدن قرار گرفته است ارسال می کند.

این روش از نیاز به وجود یک لوله در مری و بینی جلوگیری می کند. اما نقص اصلی آن، نیاز به یک آندوسکوپی برای قرار دادن دستگاه است. (لازم نیست که در پایان کار دستگاه را بردارید، چرا که به سادگی از طریق مدفوع دفع می شود).

مانومترى مری

مانومترى مری شامل بلع یک لوله است که انقباضات ماهیچه ای مری را اندازه گیری می کند.

این آزمایش می تواند به تعیین اینکه آیا اسفنکتر مری به درستی کار می کند یا خیر، کمک نماید. این آزمایش معمولا برای افرادی که تشخیص برای آن ها توسط آزمایش ممکن نیست و یا در جراحی برای بیماری ریفلاکس در نظر گرفته شده است.

دکتر مهدی افضل آقایی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در شهر مشهد دارای بورد فوق تخصصی

جهت اخذ نوبت می توانید همه روزه با شماره (۰۵۱)۳۸۷۰۴۰۶۶ تماس حاصل فرمایید.

آدرس مطب: مشهد- بلوار کوثر- بین كوثر ۲و۴ – ساختمان فارابي – طبقه دوم

متخصص گوارش در مشهد

*متخصص گوارش در مشهد*
برچسب ها

Mahdi Afzal Aghaie

"مادامی که درد و تلخی زندگی دیگران را شیرین می کنی، بدان که زندگی می کنی ..." با آرزوی سلامتی و بهبود برای تمامی شما عزیزان

نوشته های مشابه

بستن