دستگاه گوارش

سرطان روده ی بزرگ و علل ابتلا به آن

سرطان روده بزرگ colon و سرطان راست روده rectal، که سرطان colorectal نیز نامیده می شود، از جمله سرطان های شایع در دنیا است. سرطان روده بزرگ در روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. بسته به اینکه در کدام قسمت شروع می شوند، این سرطان ها را می توان سرطان روده بزرگ یا سرطان راست روده نامید. سرطان روده بزرگ و سرطان راست روده اغلب با هم گروه بندی می شوند زیرا ویژگی های مشترک زیادی دارند.
سرطان زمانی شروع می شود که سلول های بدن خارج از کنترل شروع به رشد می کنند. به احتمال زیاد شما یا حداقل چند نفر از افرادی که می شناسید به سرطان مبتلا شده اید. شما از تریلیون ها سلول تشکیل شده اید که در طول عمرتان، به طور معمول رشد کرده و در صورت نیاز تقسیم می شوند. وقتی سلول ها دچار مشکل شوند یا پیر باشند، معمولاً می میرند و از بین می روند. سرطان زمانی شروع می شود که در این روند مشکلی پیش بیاید و سلول های شما همچنان سلول های جدید می سازند و سلول های قدیمی یا غیر طبیعی در مواقع لازم نمی میرند. با رشد غیرقابل کنترل سلول های سرطانی، سلول های طبیعی از بین خواهند رفت. این کار را برای بدن شما سخت می کند و دیگر آنطور که باید عمل نمی کند.
انواع زیادی از سرطان وجود دارد. سرطان می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود و به خاطر قسمتی از بدن که در آن شروع شده است نامگذاری می شود. به عنوان مثال، سرطان روده بزرگ که از روده بزرگ شروع می شود، هنوز سرطان روده بزرگ نامیده می شود، حتی اگر به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.

فهرست مطالب:

سرطان روده بزرگ و راست روده چیست؟

برای درک سرطان روده بزرگ، به دانستن ساختار و عملکرد طبیعی روده بزرگ و راست روده نیاز است. روده بزرگ و راست روده بخشی از دستگاه گوارش هستند و همچنین سیستم گوارشی (GI) نیز نامیده می شوند. بیشتر قسمت روده از روده بزرگ تشکیل شده است، یک لوله عضلانی به طول ۵ فوت (۱٫۵ متر). قسمت های روده بزرگ از طریق مسیری که غذا در آنها عبور می کند نامگذاری شده است.
• بخش اول روده بزرگ یا کولون صعودی نام دارد. این قسمت با یک کیسه به نام سکوم، که در آن مواد غذایی هضم نشده است از روده کوچک شروع می شود و در سمت راست شکم به سمت بالا ادامه می یابد.
• بخش دوم روده بزرگ یا کولون عرضی نامیده می شود. از سمت راست به سمت چپ در سراسر بدن حرکت می کند.
• قسمت سوم، روده بزرگ نزولی نامیده می شود. به دلیل پایین آمدن (حرکت به سمت پایین) در سمت چپ با این نام شناخته می شود.
• بخش چهارم به دلیل شکل S آن، روده بزرگ سیگموئید نامیده می شود. کولون سیگموئید به راست روده می پیوندد و سپس به مقعد متصل می شود.
قسمت های صعودی و عرضی را با هم روده بزرگ پروگزیمال می نامند. کولون نزولی و سیگموئید نیز کولون دیستال نامیده می شود.

کولون و راست روده چگونه کار می کنند؟

روده بزرگ آب و نمک را از مواد غذایی باقی مانده پس از عبور از روده کوچک جذب می کند. مواد زائدی که پس از عبور از روده بزرگ باقی می مانند، وارد راست روده می شوند، یعنی ۱۵ اینچ نهایی دستگاه گوارش، سپس در آنجا می مانند تا از مقعد عبور کنند. ماهیچه های حلقه ای (که به آن اسفنکتر نیز گفته می شود) در اطراف مقعد از خروج مدفوع جلوگیری می کنند تا در حین دفع مدفوع این ماهیچه ها را شل کنید.

سرطان راست روده

سرطان روده بزرگ چگونه شروع می شود؟

علل بروز سرطان هنوز شناخته نشده است. گاهی اوقات ژن هایی که فعالیت سلول را کنترل می کنند، جهش یافته و دستورالعمل هایی را شروع می کنند که منجر به رشد افراطی بافت می شود. یک سلول سرطانی میلیون ها بار تقسیم می شود و تومور ایجاد می کند. تومور عروق خونی می سازد تا از اکسیژن رسانی خود اطمینان حاصل کند. با مشاهده و افزایش آگاهی در رابطه با سرطان، متخصصان می توانند پیش بینی کنند چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند و همچنین به آنها کمک می کند تا راه هایی برای پیش بینی آن در افراد پیدا کنند. برای بسیاری از افراد، سرطان را می توان با موفقیت درمان کرد.
پولیپ در کولون یا راست روده
پولیپ معمولاً شبیه یک توپ روی ساقه است که از دیواره داخلی روده بزرگ بیرون زده است. وجود آنها ممکن است باعث خونریزی مقعدی شود، اگرچه اغلب در مدفوع پنهان می شوند. به طور متوسط پولیپ جدید در ۵ سال اول خود ۲٫۵ درصد احتمال سرطانی شدن دارد و پس از ۲۰ سال، ۲۴ درصد احتمال دارد سرطانی شود. پولیپ های بزرگتر بیشتر احتمال دارد سرطانی شوند. برخی از افراد بیش از یک پولیپ دارند.
اکثر سرطان های روده بزرگ به صورت رشد در پوشش داخلی کولون یا راست روده شروع می شوند. این رشدها را پولیپ می نامند. برخی از انواع پولیپ ها با گذشت زمان (معمولاً سال ها) می توانند به سرطان تبدیل شوند، اما همه پولیپ ها به سرطان تبدیل نمی شوند. احتمال تبدیل پولیپ به سرطان بستگی به نوع پولیپ آن دارد. انواع مختلفی از پولیپ ها نیز وجود دارد.
پولیپ های آدنوماتوز (آدنوم): این پولیپ ها گاهی اوقات به سرطان تبدیل می شوند. به همین دلیل، آدنوم ها را شرایط پیش سرطانی می نامند. ۳ نوع مختلف آدنوم عبارتند از: لوله ای، پرزدار یا مخملی و ترکیبی از هر دو آنها است.
پولیپ های هیپرپلاستیک و پولیپ های التهابی: این پولیپ ها بیشتر شایع هستند، اما به طور کلی پیش سرطانی نیستند. برخی از افرادی که دارای پولیپ هیپرپلاستیک بزرگ (بیش از ۱ سانتی متر) هستند ممکن است نیاز به غربالگری سرطان روده بزرگ با کولونوسکوپی داشته باشند.
پولیپ های دندانه دار (SSP) و آدنوم های دندانه دار مرسوم (TSA): این پولیپ ها اغلب مانند آدنوم ها نیاز به درمان دارند زیرا خطر بالاتری برای سرطان روده بزرگ محسوب می شوند.
عوامل دیگری که می توانند پولیپ را بیشتر در معرض سرطان قرار دهند یا خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند عبارتند از:
• پولیپ های بزرگتر از ۱ سانتی متر
• وجود بیش از ۳ پلیپ
• اگر بعد از برداشتن پولیپ، دیسپلازی در آن مشاهده شود
دیسپلازی یکی دیگر از شرایط پیش سرطانی است. این بدان معناست که ناحیه ای در پولیپ یا دیواره کولون یا راست روده وجود دارد که در آن سلول ها غیر طبیعی به نظر می رسند، اما به سرطان تبدیل نشده اند.

بزرگترین عامل خطر و واضح ترین علامت هشدار دهنده، پولیپ های کولورکتال است. اینها به صورت خوش خیم در بدن رشد می کنند و در داخل روده بزرگ وجود دارند. با این حال، بسیاری از فرآیندهای خوش خیم سلولی نیز برای شما مضر هستند و برخی از آنها به احتمال زیاد به سرطان تبدیل می شوند. پولیپ ها به این دسته آخر تعلق دارند.

نحوه انتشار سرطان روده بزرگ

اگر سرطان در پولیپ ایجاد شود، می تواند به مرور زمان به دیواره روده بزرگ یا راست روده نفوذ کند. دیواره روده بزرگ و راست روده از لایه های زیادی تشکیل شده است. سرطان کولورکتال از درونی ترین لایه (مخاط) شروع می شود و می تواند از طریق برخی یا همه لایه های دیگر به بیرون گسترش یابد (تصویر زیر را ببینید).

اتشار سرطان روده بزرگ

هنگامی که سلول های سرطانی در دیواره قرار دارند، می توانند به رگ های خونی یا رگ های لنفاوی (کانال های کوچکی که مواد زائد و مایعات را منتقل می کند) تبدیل شوند. از آنجا، آنها می توانند به غدد لنفاوی مجاور یا نقاط دور بدن حرکت کنند. تشخیص پیشرفت بیماری، بستگی زیادی به این دارد که آیا غدد لنفاوی درگیر هستند یا خیر. غدد لنفاوی، سلول های لوبیایی شکل از سیستم ایمنی هستند که در سراسر بدن یافت می شوند. آنها از طریق شبکه لوله ای مانند خود به نام سیستم لنفاوی به هم متصل هستند. سرطان اغلب از طریق سیستم لنفاوی گسترش می یابد تا به اندام های دیگر برسد.
این پرش از ناحیه ای به ناحیه ای دیگر از بدن، متاستاز نامیده می شود. در سرطان روده بزرگ، مراحل اولیه و ثانویه نشان دهنده افزایش درجه نفوذ در دیواره روده بزرگ است. در مرحله سوم، سرطان به غدد لنفاوی مجاور رسیده است و در مرحله چهارم به سایر قسمت های بدن گسترش یافته یا در اصطلاح متاستاز داده شده است. بازگشت سرطان نیز پس از یک درمان ظاهرا موفقیت آمیز خود را نشان می دهد، که اغلب در کبد یا ریه ها به جای روده بزرگ نمایان می شود. میزان گسترش سرطان روده بزرگ بستگی به میزان رشد آن در دیواره و گسترش آن در خارج از کولون یا راست روده دارد.
حقیقت این است که با افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز افزایش می یابد. بعد از ۳۰ سالگی و با گذشت هر ۱۰ سال، خطر ابتلا به سرطان روده دو برابر خواهد شد. اکثر پزشکان انجام غربالگری را بعد از سن ۵۰ سالگی توصیه می کنند. به نظر می رسد مردان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.
غربالگری بسیار مهم است زیرا سرطان روده بزرگ در صورت تشخیص به موقع، بهترین پاسخ را به درمان می دهد.
درمان برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ موضعی، موثر است. افرادی که ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سرطان روده باشند، باید با پزشک خود مشورت کنند تا بهترین برنامه غربالگری را برای آنها تعیین کند. مرحله تومور یا اولیه سرطان، معمولاً بهترین زمان برای شناخت نوع درمان است. بیشتر سرطان ها بر اساس اندازه و مهمتر از همه میزان گسترش آنها به سایر نقاط بدن مرحله بندی یا درجه بندی می شوند.
شما بیشتر در معرض خطر پولیپ و سرطان روده بزرگ هستید اگر:
بالای ۵۰ سال سن دارید.
دود و دخانیات استعمال می کنید.
مصرف نوشیدنی الکلی، افرادی که سیگار می کشند و مشروب می خورند ۴ برابر متوسط در معرض خطر هستند.
به اندازه کافی ورزش نمی کنید.
از رژیم غذایی پر از گوشت قرمز یا گوشت فرآوری شده استفاده می کنید.
سابقه کولیت اولسروز یا بیماری کرون دارید.
سابقه خانوادگی پولیپ، سرطان روده بزرگ یا سرطان اندام های تناسلی زن (سرطان تخمدان ، سرطان آندومتر ، سرطان سینه)
اضافه وزن دارید و چاق هستید.
دیابت دارید.
تابش شکم دریافت کرده اید (به عنوان مثال، بزرگسالانی که از سرطان دوران کودکی نجات یافته اند و اشعه شکمی دریافت کرده اند)
به نظر می رسد مانند بسیاری از سرطان ها، سرطان روده تا حدی ژنتیکی و تا حدی محیطی است و تا حدی تصادفی است. برخی از خانواده ها دارای ژن هایی هستند که باعث می شود هزاران پولیپ ایجاد شود و احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در آنها افزایش می یابد

. خانواده های دیگر فاقد این ژن هستند، اما هنوز بیشتر از افراد عادی مبتلا به سرطان روده بزرگ می شوند. در عین حال، افرادی که خانواده های آنها هرگز به این بیماری مبتلا نشده اند نیز می توانند به سرطان روده مبتلا شوند.

انواع سرطان در کولون و راست روده

بیشتر سرطان های روده بزرگ آدنوکارسینوما هستند. این سرطان ها در سلول هایی شروع می شوند که مخاط را برای چرب شدن داخل روده بزرگ و راست روده ایجاد می کنند. وقتی پزشکان در مورد سرطان روده بزرگ صحبت می کنند، تقریباً همیشه این مورد از مهم ترین مباحث محسوب می شود. برخی از انواع فرعی آدنوکارسینوما، مانند حلقه نشانه و مخاط، ممکن است چشم انداز وخیم تری نسبت به سایر زیرگونه های آدنوکارسینوم داشته باشند.
انواع دیگر تومورهای بسیار کمتر شایع نیز می توانند در روده بزرگ و راست روده شروع شوند شامل:
تومورهای کارسینوئید: اینها از سلول های هورمون ساز ویژه در روده شروع می شوند.
تومورهای استرومایی دستگاه گوارش (GIST): از سلول های خاصی در دیواره روده بزرگ به نام سلول های بینابینی کاجال شروع می شوند. برخی از آنها خوش خیم هستند (سرطانی نیستند). این تومورها را می توان در هر نقطه ای از دستگاه گوارش یافت، اما در روده بزرگ زیاد شایع نیستند.
لنفوم ها سرطان سلول های سیستم ایمنی بدن هستند. آنها اغلب در غدد لنفاوی شروع می شوند، اما می توانند در روده بزرگ، راست روده یا سایر اندام ها نیز شروع شوند.
سارکوم می تواند در رگ های خونی، لایه های ماهیچه ای یا سایر بافت های همبند در دیواره روده بزرگ و راست روده شروع شوند. سارکوم کولون یا راست روده نیز بسیار نادر است.

*متخصص گوارش در مشهد*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن