دستگاه گوارشمعده

دانستنی‌های مهم در مورد بالون معده

دانستنی‌های مهم در مورد بالون معده

دانستنی‌های مهم در مورد بالون معده

بالون معده یا همان gastric Balloon از جدیدترین و بهترین روش‌های کاهش وزن و لاغری برای افراد چاق به شمار می‌آید که بدون نیاز به جراحی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. تناسب اندام برای همه بسیار مهم است چرا که علاوه بر زیبایی ظاهری در سلامتی کلی بدن نقش مهم و اساسی دارد. افرادی که اضافه وزن زیادی دارند و شاخص  توده بدنی آنها خیلی بیشتر از حد نرمال است، به روش‌های مختلفی در پی رسیدن به وزن ایده‌آل خود هستند. این افراد معمولا رژیم غذایی و فعالیت‌های ورزشی بسیاری را امتحان نموده‌اند که ممکن است با آنها به نتیجه مطلوب نرسیده باشند. روش استفاده از بالون معده می‌تواند از گزینه‌های کارآمد و تقریبا راحتی برای این افراد باشد تا به وزن مورد نظر خود برسند.

بالون معده شبیه یک توپ است که درون معده قرار داده می‌شود و با اشغال نمودن بخشی از معده سبب کاهش اشتها می‌گردد. پزشک متخصص در ابتدا وضعیت معده و سیستم گوارشی فرد را بررسی نموده و با اطمینان یافتن از صحت و درستی عملکرد دستگاه گوارش فرد، اقدام به قرار دادن بالون معده می‌نماید. این جسم توپ مانند که از هوا یا مایع پر می‌شود، به طور موقت در معده قرار می‌گیرد تا افراد برای رسیدن به وزن دلخواه و مناسب خود مجبور به انجام جراحی‌های سنگین نشوند.

بالون معده برای چه افرادی مناسب است؟

استفاده از بالون معده به هر فرد چاقی توصیه نمی‌شود و باید فرد دارای شرایطی باشد که پزشک برای کاهش وزن این روش را پیشنهاد دهد.

افرادی که به صورت خفیف یا متوسط چاق هستند و شاخص توده بدنی آنها بالای ۲۷ است. این افراد با رژیم غذایی و ورزش به نتیجه آنچنانی نرسیده‌اند می‌توانند به استفاده از بالون معده فکر کنند.

چاقی شدید با شاخص توده بدنی بالای ۳۵ تعریف می‌شود. افرادی که در این بازه قرار می‌گیرند و حاضر به انجام عمل‌های جراحی سنگین نیستند یا شرایط انجام این عمل‌ها را ندارند، به توصیه پزشک متخصص می‌توانند از بالون معده برای لاغری استفاده کنند.

بالون معده

 

شاخص توده بدنی بالای ۵۰ برای افرادی با چاقی بسیار شدید در نظر گرفته می‌شود. این افراد باید برای رسیدن به وزن پایین‌تر عمل‌های جراحی را انجام دهند. اما برای کاهش خطرات احتمالی حین عمل، پزشک به آنها توصیه می‌کند که قبل از عمل، روش بالون معده را انجام دهند. با این روش می‌توانند کمی وزنشان را کاهش دهند و در مرحله بعد با عمل جراحی به وزن ایده‌آل خود برسند. کسانی که برای درمان بیماری‌هایی مانند نازایی، بیماری‌های ارتوپدی و روماتیسمی باید وزن خود را کم کنند هم با استفاده از بالون معده می‌توانند به هدف مورد نظر خود برسند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
هر آنچه که باید درباره کولونوسکوپی بدانید

بالون معده برای چه افرادی مناسب نیست؟

  • افرادی که دارای اعتیاد به موادی مانند الکل هستند جزو این موارد محسوب می‌شوند.
  • همچنین کسانی که به بیماری‌هایی مانند سیروز کبدی، نارسایی کلیه، زخم معده یا دوازهه و التهاب روده مبتلا هستند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. به افرادی که سایر عمل‌های جراحی معده را انجام داده‌اند، نیز قرار دادن بالون معده توصیه نمی‌شود.
  • برخی افراد به مدت طولانی داروهای ضدانعقاد خون استفاده می‌کنند، این بیماران قادر به استفاده از بالون معده نخواهند بود.
  • زنان باردار نیز جزء کسانی هستند که استفاده از بالون معده در آنها امکان پذیر نیست.
  • افرادی با بیماری ریفلاکس معده هم نباید سراغ قرار دادن بالون معده بروند چرا که بالون معده با کم کردن حجم معده سبب می‌شود غذا در قسمت بالای معده بماند و احتمال ریفلاکس را افزایش می‌دهد.

انواع بالون معده

بالون‌های معده بر اساس اینکه با چه ماده‌ای پر شوند در سه دسته جای می‌گیرند.

  1. برخی از بالون‌های معده با مخلوطی از هوا و مایع پر می‌شوند که به آنها end ball گویند و چون محتوای آنها از هوا و مایع تشکیل یافته است، عوارضی که در ابتدا به وجود می‌آید مانند تهوع، استفراغ و درد را کاهش می‌دهند. بنابراین برای بیمار قابل تحمل‌تر هستند.این بالون‌ها به مدت ۹ ماه ماندگاری دارند.
  2. بالون‌های دیگری که از مایع پر شده و با نام spatz شناخته می‌شوند، دارای قابلیت تنظیم هستند. به این صورت که پزشک برای بار اول بالون را با حجم کمی از مایع پر می‌کند و بعد از گذشت مدتی با توجه به اشتها بیمار می‌تواند این حجم را از طریق آندوسکوپی کم یا زیاد نماید. این عامل تنظیمی یکی از عوامل کاهش عوارض ابتدایی قرار دادن بالون محسوب می‌شود. ماندگاری این نوع بالون یک ساله است و بیمار با عادی شدن حجم قبلی بالون برایش می‌تواند نسبت به افزایش مایع درون آن اقدام نماید که این درکاهش وزن او بسیار مؤثر است.
  3. نوع دیگری از بالون‌های معده وجود دارند که به وسیله هوا پر می‌شوند و به صورت پورتی قابل تنظیم هستند. حجم این بالون‌ها که از طریق آندوسکوپی وارد معده می شوند، با یک پورت زیر پوستی قابل کم و زیاد شدن است.این بالون‌ها ممکن است در کاهش وزن مؤثرتر باشند چراکه ماندگاری آنها طولانی است و حجم آنها نیز بر اساس تحمل بیمار به راحتی قابل کم یا زیاد شدن است. این بالون‌ها از نظر قابلیت تنظیم شبیه به حلقه معده هستند با این تفاوت که در این نوع بالون عوارضی که در حلقه معده ایجاد می‌شود مانند نفوذ به داخل معده و جابجایی رخ نمی‌دهد.
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
با ریفلاکس اسید معده و یا ترش کردن بیشتر آشنا شوید

انواع بالون معده

 نحوه قرار دادن بالون در داخل معده چگونه است؟

پزشک قبل از اینکه بخواهد بالون را در داخل معده بیمار قرار دهد، برای او انواع آمازیشات را تجویز می‌کند. آزمایش خونی که نشان دهنده قند خون، گلبول‌های خون، انگل، آلبومین، سدیم و پتاسیم، تری گلیسرید، کلسترول، و کراتین خون باشد از بیمار خواسته می‌شود. همچنین انواع تست‌هایی مانند نوار قلب، عکس قفسه سینه و ریه، بارداری، سونوگرافی و آندوسکوپی مری، معده و روده نیز قبل از بالون گذاری انجام می‌گردد. بررسی معده بیمار به طور کامل صورت می‌گیرد که یکی از این موارد عدم وجود میکروب هلیکوباکتر پیلوری است. در نهایت توسط تیم درمانی یک مشاوره روانشناسی نیز برای ایجاد آمادگی در بیمار صورت می‌پذیرد.بعد از اطمینان یافتن پزشک از صحت و سلامتی همه موارد اشاره شده، عمل قرار دادن بالون آغاز می‌شود. به بیماران توصیه می‌شود که از نیمه شب قبل از عمل چیزی نخوردند.

این عمل در واحد آندوسکوپی و به صورت سرپایی انجام می‌گردد. ابتدا بیمار در حالت خوابیده به پشت قرار می‌گیرد و با تشخیص پزشک متخصص بیهوشی به بیمار داروی آرام بخش ملایم یا بی حسی موضعی و حتی در صورت نیاز بیهوشی تزریق می‌گردد و ضربان قلب و تنفس او با دستگاه به طور مداوم کنترل می‌شود. بعد از طی این مراحل، پزشک متخصص گوارش در ابتدا یک لوله نازک که کاتتر نام دارد و به بالون معده متصل است را از راه دهان و مری به سمت معده می‌فرستد. سپس لوله آندوسکوپ که دوربین دارد به درون معده هدایت می‌شود تا جایگاه دقیق بالون را بررسی نماید.حال زمان آن رسیده است که پزشک به وسیله لوله‌ای که به بالون متصل است، بالون را ازمحلول نمکی و مایعی آبی رنگ پر کند تا به حجم مورد نظر برسد. لوله بعد از پر شدن بالون به آرامی خارج می‌شود و بالون در معده به حالت شناور می‌ماند. این عمل حدود نیم ساعت طول می‌کشد و بیمار بعد از ریکاوری و چند ساعت استراحت می‌تواند ترخیص شده و به منزل برود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
اگر از سرطان معده هراس دارید بهتر است بخوانید!

   مراقبت‌های مورد نیاز پس از قرار دادن بالون معده

بیمار بعد از اتمام عمل بالون گذاری به مدت دو تا سه ساعت بستری می‌شود و در این مدت سرم‌های لازم را دریافت می‌کند تا بدن دچار کم آبی نگردد. برای تحمل بهتر بالون داروهای ضد درد و ضد تهوع نیز به سرم اضافه می‌شود. وقتی سرم به طور کامل دریافت شد، تیم درمانی علایم حیاتی فرد را بررسی می‌نماید و اگر همه چیز طبیعی باشد به بیمار اجازه داده می‌شود که چند قاشق مایعات مصرف کند و در صورت عدم بروز مشکل و تحمل مایعات می‌تواند مرخص شود. دستورات غذایی و داروهایی که مورد نیاز است نیز با تجویز پزشک در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. بیمار بعد از ترخیص و رفتن به منزل باید به مدت دو هفته فقط از مایعات استفاده کند. چون بیمار فقط مایعات می‌خورد در نتیجه کالری کمتری دریافت می‌نماید و کم کم روند کاهش وزن شروع می‌شود.

در مصرف مایعات منعی وجود ندارد اما پیشنهاد می‌شود که در دفعات زیاد و به مقدار کم مصرف شود و همچنین میزان مصرف تا حدی باشد که رنگ ادرار روشن باقی بماند. بیمار باید از داروهایی که برایش تجویز شده است به درستی استفاده نماید تا هم از شدت درد و تهوع در او کاسته شود و هم دچار مشکلات جدی نگردد. در سه روز اول ممکن است به دلیل تهوع زیاد و یا ترس مایعات کمی مصرف شود و در نتیجه به کلیه‌ها فشار وارد گردد. به همین دلیل از داروهای تزریقی مانند آمپول‌ها و سرم‌های قندی-نمکی که رانیتیدین به آن اضافه می‌شود، استفاده می‌گردد. اما بعد از این زمان به بیمار مصرف داروهای خوراکی پیشنهاد می‌شود.

از جمله این داروها می‌توان به رانیتیدین، قرص بلادونا، قرص آلپرازولام، شربت پرومتازین، قرص متوکلوپرآمید و کپسول امپرازول اشاره نمود. مصرف قرص‌های مولتی ویتامین نیز جزو دستورالعمل‌های بعد از قرار دادن بالون معده است.

بالون معده مفید است؟

بعد از بالون گذاری باید نکات زیادی مورد توجه قرار گیرد که خوابیدن به پهلو چپ یکی از آنهاست.بعد از اتمام رژیم مایعات باید از غذاهای سبک استفاده شود و زمان غذا خوردن طولانی و با آرامش باشد.غذا باید به اندازه لقمه‌های کوچک برداشته شود تا بتوان کامل آن را جوید.در بین غذا خوردن نباید مایعات استفاده نمود اما در طول شبانه روز باید مصرف مایعات را بالا برد. از مصرف نوشیدنی‌های الکلی، قهوه، مایعات گازدار، آبمیوه‌های صنعتی، نوشابه‌های گازدار و انرژی زا و رژیمی باید خودداری کرد. برای استفاده از جامدات نباید اصلا عجله نمود و حتما باید به موقع و طبق برنامه این کار انجام شود. باید برخی از عادت‌های خود مثلا خوردن هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون را کنار گذاشت. انجام فعالیت‌های ورزشی سبب بالا رفتن سوخت و ساز بدن می‌شود که باید یک ماه بعد از قرار دادن بالون شروع شود. ورزش کردن علاوه بر اینکه روند کاهش وزن را بهتر پیش می‌برد و نتیجه عمل را کاملا رضایت بخش می‌نماید، از افتادگی پوست هم جلوگیری می‌کند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آیا سرطان معده درمان پذیر است؟

مراجعه به موقع در تاریخ‌هایی که مشخص شده برای ویزیت بسیار حایز اهمیت است چرا که معمولا بعد از یک ماه اشتها به حالت اول بازمی‌گردد ولی با مراجعه به موقع، پزشک داروهای ضد اشتها و افزاینده متابولیسم بدن تجویز می‌نماید.

دستورالعمل‌هایی  برای رژیم غذایی بعد از گذاشتن بالون معده

تا دو هفته بعد از ترخیص باید فقط مایعات خورده شود. مایعات باید کاملا رقیق باشد و به مرور زمان غلظت مایعات را بیشتر نمود. زمانی که تحمل بیمار به مایعات بالا رفت می‌تواند در طول روز به مرور ۲ لیتر مایع مصرف کند. مقدار درست مصرف مایعات را می‌توان تا حدودی از روی ادرار تعیین نمود به طوری که اگر ادرار بوی بد بگیرد و رنگ تیره‌ای داشته باشد، مایعات کمی استفاده شده است.

از مهمترین مایعات آب است که باید به میزان زیاد استفاده شود. مایعات دیگری که می‌توان استفاده نمود، آب انواع گوشت‌ها است که با سبزیجاتی مانند هویج و کرفس پخته شده و بعد از صاف کردن قابل استفاده است. در صورت استفاده از چای باید حتما کم رنگ باشد و بیشتر از دو لیوان در روز نوشیده نشود.

نکاتی که در مورد آبمیوه‌ها باید به آنها توجه نمود این است که حتما طبیعی باشند و به مقدار برابر با آب رقیق شوند. از خوردن آبمیوه‌های رقیق نشده به جز آب هندوانه باید به شدت خودداری نمود. شیر باید کم چرب مصرف شود و اگر فرد عدم تحمل لاکتوز دارد باید از نوع فاقد لاکتوز استفاده نماید.

پروتیین در رژیم‌های غذایی جایگاه ویژه‌ای دارد. در رژیم غذایی بعد از بالون گذاری هم حداقل مصرف پروتیین در روز ۶۰ گرم تعیین شده است که در روزهای اول مصرف این مقدار کمی دشوار است اما وقتی آب گوشت و یا دوغ به تغذیه بیمار اضافه می‌شود، این میزان پروتیین تامین می‌گردد.در غیر این صوررت باید از مکمل‌های پروتیینی که پزشک تجویز می‌نماید، استفاده شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایشات تجویز شده توسط پزشک برای بیماری ریفلاکس اسید معده کدامند؟

معمولا از هفته سوم غذاهای نیمه جامد و انواع پوره‌ها در رژیم غذایی بیماران قرار داده می‌شود. برای این منظور می‌توان از پوره سیب زمینی، هویج، گل کلم و تخم مرغ آب پز کاملا سفت شده استفاده کرد. اضافه نمودن مقداری شیر یا روغن زیتون به این پوره‌ها بلامانع است. ماهی به صورت کباب شده یا آب پز در این مرحله قابل استفاده است که باید به صورت کاملا له شده باشد. استفاده از کمپوت‌های میوه و فرنی بدون شکر در این رژیم اشکالی ندارد.غذاهای مورد استفاده در این مرحله از رژیم غذایی باید حاوی میزان کافی پروتیین و فاقد چربی و شکر باشند.در طی روز باید سه وعده غذایی مورد استفاده قرار گیرد. هر روز فقط می‌توان یک نوع غذای جدید به برنامه اضافه نمود تا در صورت تحمل آن، غذاهای دیگر به نوبت و با فاصله در برنامه قرار گیرند.

مزایای استفاده از بالون معده

باید توجه داشت که اگر غذا با عجله و نجویده خورده شود یا بیش از میزان تعیین شده مصرف گردد ممکن است علایمی مانند سوزش معده، حالت تهوع، دل درد و حتی برگشت غذا به دهان به وجود آید.

بعد از هفته هفتم در برنامه غذایی اجازه استفاده از غذاهای جامد داده می‌شود. در صورتی‌که بیمار در تمام مراحل قبلی به طور کامل مسایل توصیه شده را رعایت کرده باشد، در این مرحله می‌تواند به برنامه غذایی قبل از عمل خود بازگردد. البته باید حجم  غذای خود را بسیار کم کند و از خوردن تنقلات، غذاهای پرچرب و سرخ کردنی، سس‌های چرب سفید و قرمز پرهیز نماید.

بعد از قرار دادن بالون در معده به دلیل کاهش حجم معده  باید بیمار در مصرف مقدار و نوع مواد غذایی بسیار دقیق باشد و غذاهای کم کالری و کم چرب را انتخاب کند. به ویژه بعد از هفته هفتم که رژیم غذایی جامد به برنامه او اضافه می‌شود.

بنابراین باید در این مرحله از غذاهای مفید و ضروری برای بدن استفاده شود و از پر کردن معده با انواع مواد غذایی غیر ضروری باید اجتناب کرد. برای جلوگیری از مشکلات گوارشی و درد در معده بهتر از ترشیجات و ادویه‌جات کمتر مورد استفاده قرار گیرد.

*متخصص گوارش در مشهد*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن